Piknik "Perelta de la Sal- Rzym -Warszawa"

2017 rok to 400-lecie powstania Zakonu Pijarów i 250 rocznica kanonizacji założyciela św. Józefa Kalasancjusza – patrona naszej fundacji. Z tej okazji Ojcowie Pijarzy, Fundacja Krąg Przyjaciół Dziecka, Stowarzyszenie "Parafiada", Pijarskie Szkoły w Warszawie i Pijarskie Przedszkole zorganizowały 9 września 2017 roku piknik rodzinny pod hasłem "Perelta de la Sal- Rzym -Warszawa" przy ulicy Gwintowej 3 na terenach przylegających do Fortu Augustówka.

Imprezę rozpoczęliśmy, krótką modlitwą o godzinie 10:30 w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży „Koronką Dwunastu Gwiazd ku czci Najświętszej Maryi Panny”, której autorem był św. Józef Kalasancjusz. Modlitwie przewodniczył Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów o. Józef Matras. Wystąpił także Mały Chór Świętego Józefa Kalasancjusza z Rzeszowa. Po wspólnej modlitwie uczestnicy wydarzenia mieli okazję obejrzeć spektakl inspirowany życiem św. Józefa Kalasancjusza „Kalasancjusz – święty i pedagog” w wykonaniu Pijarskiej Dziecięcej Grupy Teatralnej w reżyserii p. Beaty Zaborek, która jest także autorką scenariusza. Kolejnym ważnym punktem obchodów dla społecznści pijarskiej w Warszawie było poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej szkoły pijarskiej. Kamień pochodzi z kościoła przy ulicy Długiej w Warszawie, gdzie swoją siedzibę mieli pijarzy, a z którym związane było Collegium Nobilium.
Po części oficjalnej zaproszeni goście wzięli udział w pikniku. Przygotowano wiele atrakcji gry, zabawy, loterię fantową, muzykę i kuchnię trzech narodów, a także aukcję charytatywną. Najmłodsi mogli pobawić się na małym placu zabaw, a starsi poturlać w dmuchanych kulach Bubble Soccer i spróbować swoich sił w wspinaczce czy chodzeniu na szczudłach. Animatorzy z "Folwarski Event Group" zadbali o urozmaicenie pikniku przez gry zręcznosciowe i ruchowe. Uczniowie mogli także wziąć udział w grze terenowej o św.Kalasancjuszu. Najwięcej emocji dostarczyła aukacja charytatywna prowadzona przez pana Jerzego Petersburskiego, w której można było wylicytować  m.in. długopis z autografem Pierwszej Damy p. Agaty Kornhauser-Dudy, broszkę p. premier Beaty Szydło, koszulki i piłki z podpisami sportowców, medale Superligi i buty podpisane przed Leo Messiego, a także bilety lotnicze, płyty, obrazy i wiele innych atrakcyjnych przedmiotów. Imprezę zakończyliśmy o godz. 17 losowaniem nagród specjalnych w loterii fantowej. Całkowity dochód z aukcji i loterii w kwocie 62 953,54 zł. został przeznaczony na budowę nowej szkoły pijarskiej. Dziękujemy wszystkim za udział, wspólną zabawę i wsparcie.